Про інклюзії в школі

У школі функціонує три класи з інклюзивною формою навчання:

1-Б клас – вчитель Драган Н.Г. – асистент вчителя Мельник Л.В.,

2-В клас – вчитель Левицька Х.Д. – асистент вчителя Білик В.С.

3-В клас – вчитель Курус Т.М. – асистент вчителя Самцова М.М.

У цих класах навчається четверо учнів з тяжкими вадами мовлення. Для них створено освітнє середовище, яке відповідає потребам і можливостям кожної дитини. Навчання дітей з особливими освітніми потребами відбувається за індивідуальним навчальним планом, яким передбачено проведення корекційно-розвиткових занять вчителем-логопедом і практичним психологом.

Індивідуальний навчальний план

Навчальні предмети Кількість годин на тиждень
1 клас 2 клас 3 клас
українська мова 7 7 7
іноземна мова 1 2 2
математика 4 4 4
природознавство 2 2 2
я у світі 1
музичне мистецтво 0,5 1 1
образотворче мистецтво 0,5 1 0,5
трудове навчання 0,5 0,5 1
інформатика 1 1
основи здоров’я 0,5 0,5 0,5
фізична культура 3 3
Разом 16 19 20
Корекційно-розвиткові заняття
розвиток мовлення 1 1 1
розвиток зв’язного мовлення 1 1 1
логоритміка 1
психологічна корекція розвитку 1 1 1
Гранично допустиме тижневе навантаження 20 22 23
Всього 23 22 26

Для кожного учня, який навчається за інклюзивною формою навчання, членами робочої групи розроблено індивідуальну програму розвитку. До членів робочої групи обов’язково залучено батьків. Практичний психолог Кулик О.М. систематично надає консультативну допомогу вчителям, які викладають у класах з інклюзивним навчанням, здійснює психолого-педагогічний супровід дітей, які мають особливості психофізичного розвитку, проводить індивідуальну роботу, сприяє успішній адаптації до навчання та перебування в учнівському колективі; проводить індивідуальні консультації для сімей, у яких виховуються діти з особливими освітніми потребами.

Асистенти вчителів допомагають учням з особливими освітніми потребами вести портфоліо учня початкової школи. Робота над портфоліо допомагає максимально розкрити індивідуальні можливості дитини; закладає підґрунтя саморефлексії навчальної діяльності, тобто відповідальності та самостійності навчання, участь в якісному оцінюванні результатів власного навчання; формує вміння аналізувати власні інтереси, схильності, потреби і співвідносити їх з наявними можливостями. Самостійна добірка школярами матеріалів портфоліо породжує ситуацію успіху, призводить до підвищення самооцінки і впевненості у власних можливостях; окрім того вона розвиває пізнавальні інтереси і готовність до самостійного пізнання.

У школі обладнано сенсорну кімнату — чарівне приміщення для релаксації, зняття стресу і розслаблення. У цій кімнаті розміщено спеціальне унікальне обладнання,  яке допомагає школярам знайти особисту гармонію і гармонію з навколишнім світом, відновити душевну рівновагу, зміцнити нервову систему. Сенсорна кімната обладнана безкаркасними меблевими модулями і світломузикальним супроводом, ароматичними сенсорами, масажним та інтерактивним обладнанням.

Сенсорна кімната покликана дарувати відчуття безпеки і безтурботність, спокій і радість.

Активні і гіперактивні діти легко заспокоюються в релаксаційній зоні, можуть посидіти в тихому темному куточку всередині мерехтливого світлодіодного фонтану. Релаксаційні вправи знімають стрес, м’яке освітлення і заспокійлива мелодія розслаблюють  і коригують поведінку.

Діти, які страждають втратою уваги і зниженим інтересом, отримують заряд енергії, активізують емоційний фон. Веселі вправи та заняття в оточенні яскравих фарб і мінливих картинок, веселих ігрових консолей пробуджують інтерес до пізнання і навчання.

Школу майбутнього не можна уявити без релаксаційних кімнат для розслаблення і відновлення після навчальних навантажень. А відсутність почуття небезпеки всередині кімнати знімає невроз.

Сенсорні відчуття при дослідженні дитиною такої кімнати відновлюють його внутрішню рівновагу, прибирають негатив. Нові навички самовладання і позбавлення від агресивності досягаються відчуттям чарівного світу такої кімнати, особливо при загальному впливі музики і аромотерапії.

Організація інклюзії